V tomto návodu vám popíši postup montáže základního hliníkového kování na posuvné dveře na stěnu či strop. Jedná se o jednu z nejpoužívanějších variant řešení. Můžete si vystačit čistě s kováním pro posuvné dveře nebo ho rozšířit o doplňky typu - krytky a krycí profil, progresivní tlumení (u skleněných dveří doporučujeme - kvůli otřesům), vytlačovací píst, zavírací zařízení, apod. Tento typ posuvného kování je také vhodný do stavebního pouzdra.

Můžete jej použít i v případě, kdy nepotřebujete posuvný systém odsadit od stěny, a to hlavně kvůli tloušťce dveří. Odsazení můžete vyřešit montážním nebo distančním profilem

Návod je kompatibilní (probíhá obdobně u všech typů posuvného kování) pro všechny naše typy hliníkového posuvného kování tedy - Solido 80, Helm 73, Helm 140 a Helm 150, které naleznete v kategorii kování na posuvné dveře. Sady se liší hlavně podle váhy samotných dveří. Montáž vám znázorním na kování pro posuvné dveře Solido 80 (váha dveří max. 80 kg).

Celkově popíši 4 varianty montáží:

1. posuvné dřevěné dveře na strop (na obr. znázorněno i s krytkami)

posuvné dřevěné dveře na strop (na obr. znázorněno i s krycími krytkami)

2. posuvné dřevěné dveře na stěnu

posuvné dřevěné dveře na stěnu

3. posuvné skleněné dveře na strop (na obr. znázorněno i s krytkami)

posuvné skleněné dveře na strop (na obr. znázorněno i s krycími krytkami)

4. posuvné skleněné dveře na stěnu

posuvné skleněné dveře na stěnu

Pojďme na to! Uchycení pojezdové kolejnice na stěnu nebo strop

Co je v tomto typu montáží stejné u všech variant posuvného kování je uchycení pojezdové kolejnice na stěnu či strop. Uchycení na stěnu probíhá přes úchyty k tomu určené, které doporučuji rozmístit s 60 cm rozestupy.

Úchyty rozmístíte na kolejnici a zároveň s nimi jej přiložíte ke stěně, ke které budete kolejnici připevňovat. Vodováhou si zaměřte rovinu a tužkou zaznačte body pro navrtání šroubů.

uchycení posuvných dveří na stěnu

Uchycení na strop je konkrétně u Solido 80 ještě snazší, neboť nepotřebujete žádné úchyty, ale kolejnici přímo připevníte na požadované místo ve stropě a to pomocí předvrtaných děr na horní straně pojezdové kolejnice.

uchycení posuvných dveří na strop Laporte

U jiných typů kování na posuvné dveře se doporučuje pojezdovou kolejnici do stropu upevňovat rovněž přes úchyty do stropu.

Před připevnění pojezdové kolejnice na stěnu nebo strop do pojezdové kolejnice vsuneme doraz (případně progresivní tlumení nebo vytlačovací píst) na jednu koncovou stranu. Pojezdové vozíky a další doraz (progresivní tlumení, vytlačovací píst) pak na druhou koncovou stranu.

vsunutí dorazu Laporte

Nyní přejdu k přípravě dveří na samotné zavěšení dveří na pojezdové vozíky a dokončení montáže, to se již liší podle toho, jestli máte skleněné nebo dřevěné posuvné dveře.

V případě skleněných dveří:

Příruby nasunete na sklo do patřičné vzdálenosti od okraje, kdy se délka od okraje liší podle zvoleného dorazu/tlumení (např. pokud máte progresivní tlumení na obou stranách budou příruby ve vzdálenosti 110 mm od okraje dveří). Dejte pozor na to, aby sklo, které bude v kontaktu s přírubami (upínací plocha), bylo zbaveno veškerých mastnot, proto se před instalací doporučuje vyčistit alkoholem nebo acetonem.

Nasunutí přírub na sklo LaportePříruby na skle dotáhneme momentem 15Nm, budeme k tomu potřebovat Torx.

Dotažení přírub momentem 15Nm

Příruby na pojezdy nasuneme tak, aby šroub který je na pojezdu, byl přesně ve středu příruby.

Nasunutí přírub na pojezdy

Dotahováním šroubů na pojezdech, které jsou nasunuty ve středu přírub, ovlivňujeme vzdálenost mezi kolejnicí a přírubami.

Vzdálenost mezi kolejnicemi a přírubami ovlivňujeme dotahováním šroubů

Zkontrolujeme funkčnost celého posuvného systému a dotáhnutí všech šroubů a vrutů.

Dotažení šroubů a vrutů

Podlahové vedení přišroubujeme (navrtáme) k zemi přesně do půlky pojezdové kolejnice nebo tak, aby skleněné dveře byly po celou dobu otevírání/zavírání ve spodním vedení.

Podlahové vedení

V případě dřevěných dveří:

Na dřevěné posuvné dveře našroubujeme 2 nosné příruby, které budou umístěny od kraje dveří v závisloti na zvoleném typu dorazů (30 mm od kraje v případě klasického dorazu Solido 80).

Na dřevěné dveře našroubujeme 2 nosné příruby

Pomocí nosné příruby nasadíme dveře na pojezdové vozíky.

Pomocí nosné příruby nasadíme dveře na pojezdové vozíky.

Vodováhou zkontrolujeme, zda jsou dveře v rovině, případně můžeme doladit výšku dveří až o + - 2 cm.

Úprava výšky dveří

Utáhneme šrouby mezi nosnými přírubami a pojezdovými vozíky klíči SW13 A SW8 proti sobě.

Utažení šroubů

Do země, ve vzdálenosti 25 mm od zdi, našroubujeme 2 vruty, které budou držet spodní vodící tělísko.

Šroubování vrutů

Na závěr samozřejmě zkontrolujte chod celého posuvného systému a vše dotáhněte.

Krytky

To jak ze svého kování pro posuvné dveře udělat stylový doplněk interiéru a jak správně vybrat krytky jsme se rozepsali zde. Pojďme si tedy jen ukázat, jak kování na posuvné dveře vypadá s krytkami a bez krytek a jak jednoduše je lze nainstalovat.

Nakliknutí krytek

Krytky se na pojezdovou kolejnici dají jednoduše nakliknout, stejně tak 2 boční krytky. Krytky nejsou nikdy součástí sady kování pro posuvné dveře, ale můžete si je dokoupit zvlášť.

Nakliknutí bočních krytek

Inspirace

Výsledek kování pro posuvné dveře s krytkami nebo bez krytek může vypadat následovně.

posuvné dveře bez krytek

Přiznaná kolejnice v interiéru může rovněž vypadat stylově.

Přiznaná kolejnice v interiéru

Zakrytý posuvný systém s krytkami ze stříbrného eloxu nebo z hliníku s nerez efektem, působí celistvě a minimalisticky zároveň.

Zakrytý pojezdový systém Laporte

Skleněné posuvné dveře nemusí pouze sloužit jako posuvné dveře do koupelny.

Krytí ve stejném materiálu jako dveře

Posuvné dveře s krytím ve stejném materiálu jako posuvné dveře.

Posuvné dveře ve stavebním pouzdře

Posuvné dveře do stavebního pouzdra.

Pokud je to pro Vás příliš mnoho informací, rádi vám s výběrem i s montáží kování pro posuvné dveře poradíme. Ať už telefonicky nebo skrze email.

Článek pro Vás sepsal Dalibor z Laporte.cz