Systém kování a pojezdů na posuvné dveře se může zdát složitý. Ve skutečnosti tomu tak není. Podívejte se s námi, jak vybrat to správné kování a pojezdy na posuvné dveře. Díky komponentům, které si představíme, si sestavíte své posuvné kování sami. Nebo si vybrat již připravené sady kování pro posuvné dveře, které jsme pro vás připravili.

Než začnete vybírat, je důležité si připravit 3 základní údaje, kterými jsou:

 •         šířka stavebního otvoru (včetně zárubní),
 •         materiál dveří,
 •         váha dveří.

Výběr komponentů kování pro posuvné dveře závisí i na způsobu montáže:

Kování na posuvné dveře na strop

Kování na posuvné dveře na stěnu

Posuvné dveře do stavebního pouzdra

Tento typ montáže upřednostňují firmy, které využívají kování na posuvné dveře jako dopravníkový systém při výrobě.

Tento typ montáže se využívá nejčastěji, důležité je vědět, jestli stěna unese břemeno kování na posuvné dveře a posuvné dveře. 

Stavební pouzdro se využívá v bytech nebo domech a šetří prostor. 

Sady kování a pojezdů na posuvné dveře na stěnu a sady kování na posuvné dveře na strop

Sady kování na posuvné dveře si můžete vybrat pokud nevíte, jak kombinovat komponenty, aby jste zajistili funkční kování na posuvné dveře. Vybrat si můžete ocelové sady kování na posuvné dveře HELM nebo sady kování pro posuvné dveře HELM AGRAR. V nabídce máme i hliníkové sady kování pro posuvné dveře. Trendem je černé posuvné kování pro dveře retro, které taky naleznete v kategorii sady kování na posuvné dveře.

Stavební pouzdra na posuvné dveře

Stavební pouzdro na posuvné dveře je kovová konstrukce, díky které se posuvné dveře zasouvají do zdi, která je ze zdiva nebo sádrokartonu. Posuvné dveře montované na stěnu síce nevyžadují stavební zásah, ale přeci jen zabírají místo. Naproti tomu stavební pouzdro na posuvné dveře zajistí víc místa díky tomu, že se posuvné dveře zasouvají do zdi. Stavební pouzdro na posuvné dveře teda ušetří místo v oblasti posuvných dveří a vznikne tak volný prostor třeba pro nábytek. 

Všechny stavební pouzdra na posuvné dveře naleznete v kategorii Stavební pouzdra.

Celý systém posuvných dveří se skládá z:

Všechny komponenty jsou vyrobeny z:

 • hliníku,
 • oceli žlutě pasivované (pasivace = ochranná vrstva oceli),
 • oceli stříbrně pozinkované (označení agrar).

Výběr necháme na vás. Co vám více vyhovuje. Všechny materiály můžete využít jak v exteriéru, tak interiéru. Pokud požadujete co nejtišší chod, doporučujeme hliník. Oproti oceli má navíc odolnější povrch (proti poškrábání).

Pojezdy na posuvné dveře

Díky pojezdům dveře jezdí sem a tam. Pojezd na posuvné dveře se skládá z koleček, na které se přenáší váha dveří, samotného těla pojezdu a upevňovacího šroubu, který připevníte k dveřnímu křídlu.

Nyní si připravte váhu vašich dveří. Ta bude při výběru pojezdů rozhodující. Platí zásada:

Na 1 kus dveří použijte 2 pojezdy na posuvné dveře.

Díky tomu se optimálně rozloží hmotnost a posuvná vrata nebo posuvné dveře pak budou jezdit v naprosté rovině.

Posuvné pojezdy vybírejte podle jejich maximální nosnosti. U každého výrobku ji najdete uvedenou. Nezapomeňte na to, že na dveřích jsou posuvné pojezdy 2, tudíž nosnost vynásobte dvěma.

 Např. Máte dveře o šířce 80 cm. Jsou plné a jsou z borovice. Ty váží 55 kg. Vyberete si systém HELM 100. Ten tedy budete vybírat i v pojezdech. Najdete si pojezd pro posuvné dveře s názvem “Pojezd na posuvné dveře HELM typ 91, dvoupárový” Jeden pojezdový vozík má nosnost 45 kg. 45 kg vynásobíte 2 a dostanete 90 kg. To je maximální nosnost pojezdů. Protože vaše dveře váží jen 25 kg, můžete pojezd HELM 100 použít.

Menší upozornění. Každé dřevo má jinou váhu. Proto si vždy dopředu zjistěte, kolik váží právě vaše dveře. 

Máte pro posuvné dveře vybraný pojezd? Pak si zapište název. Budete ho ještě potřebovat.

Doporučujeme:

Vybírejte dvoupárové pojezdy. Proč? Dvoupárový pojezdový vozík má 4 kolečka. Ty lépe rozloží váhu, tolik se neopotřebují a také déle vydrží.

Častá chyba:

Mnozí z vás si u nás na jedny velké a těžké dveře objednávají posuvné pojezdy 3. To je však velká chyba. Může se totiž stát, že kolejnice bude mít po montáži drobné nerovnosti. Váha dveří nebude rovnoměrně rozložena. Vznikne situace, že jedno kolečko pojezdu bude zatíženo a druhé bude ve vzduchu. Díky kvalitě materiálu to pojezd na posuvné dveře chvíli vydrží, ale cca za 2 roky ho můžete vyměnit.

Pojezdy na posuvné dveře montujte ve vzdálenosti 1/6 (šířky dveří) od okraje.

Např. Šířka dveří 80 cm. Jejich 1/6 je 13,3 cm. Levý pojezd bude umístěn ve vzdálenosti 13,3 cm od levého okraje, pravý bude ve vzdálenosti 13,3 cm od pravého okraje.

Pojezd HELM jednopárovýPojezd HELM 150Pojezd Helm dvoupárový

Ukázka vybraných pojezdových vozíků.

Pojezdové kolejnice (pro posuvné dveře) 

Pojezdová kolejnice je takový tunel, do kterého zasunete jednotlivé pojezdy na posuvné dveře.

Výběr pojezdové kolejnice už není tak těžký. Protože jste si pečlivě zapsali název pojezdu, pak jednoduše naleznete název pojezdové kolejnice.

 V příkladu jste vybrali HELM 100. V kategorii kolejnic tedy budete hledat Pojezdovou kolejnici systému HELM. Z nabídky vyberte “Pojezdová kolejnice na posuvné dveře HELM (přířez na míru). Velikost profilu je to číslo za názvem. V našem příkladu tedy 100. Velikost / typ tedy vyberte z nabídky možnost 100. 

Velikost a vzhled už máte. Nyní už jen vybrat vhodnou délku.

Minimální délka pojezdové kolejnice = 2 x šířka stavebního prostoru

Zůstaňme u příkladu. Vezměte si údaj šířky dveřního otvoru. Protože chcete dveře o šířce 80 cm, pak šířka dveřního otvoru by také měla být 80 cm. Minimální délka pojezdové kolejnice je tedy 2 x 80 cm = 160 cm. Kolejnici objednávejte minimálně 160 cm dlouhou.

TIP: Pro spojení více kolejnic slouží spojovací příruba. Jednoduše vsunete konce kolejnic a přitáhnete šrouby.

Pojezdová kolejnice je důležitý prvek kování pro posuvné dveře, proto jsme více informací o pojezdové kolejnici sepsali v článku “Zaostřeno na kolejnice”. 

Kolejnice ocelová HELM Kolejnice hliníková SolidoKolejnice Helm agrar

Ukázka vybraných vodících kolejnic.

Uchycení (nebo upevnění)

Kolejnici pro posuvné dveře musíte připevnit na strop nebo stěnu. Můžete ji připevnit napřímo, pomocí hmoždinek nebo použijete uchycení. Uchycení se dále dělí podle způsobu použití. A to:

Vždy se ujistěte, že podklad celý posuvný systém včetně dveří unese (zda má dostatečnou nosnost).

Ne každá stěna domu nebo místnosti je rovná. Případně potřebujete odsadit posuvné dveře od stěny, např. kvůli zárubním. Proto použijte výškově nastavitelné uchycení. Spodní část uchycení slouží k zasunutí kolejnice. Vrchní částí si nastavíte pomocí šroubů požadovanou výšku. Ke stěně výškové uchycení upevníte pomocí upevňovací konzole (neboli nosného úhelníku), kdy uchycení do konzole jednoduše zasunete.

V našem příkladu zvolíme uchycení na stěnu Helm 100. Tím, že máme 160 cm dlouhou kolejnici potřebujeme minimálně 3 uchycení. Obecně platí, že rozestup mezi uchyceními by měl být maximálně 75 cm.

Uchycení kolejnice Helm na stěnuUchycení kolejnice Helm na stropUchycení hliníkové kolejnice na stěnu

Ukázka vybraných uchycení kolejnice.

Příruby

Příruba slouží pro připevnění dveřního křídla ke šroubu pojezdu. Můžete se setkat s názvem držák.

 U dřevěných dveří použijte ocelovou přírubu, u skleněných zase speciální přírubu pro skleněné dveře, která je stavěná na tloušťku skla 8 - 10 mm. 

 V našem příkladu chceme použít masivní dveře. Zde použijeme přírubu s názvem “Držák pro dřevěné konstrukce HELM Typ 93”. Opět vyberete velikost / typ: 100.

PřírubaPříruba Solido 80Příruba na skleněné posuvné dveře

Ukázka vybraných přírub.

Doraz

Doraz zabraňuje pojezdům, aby vyjely z kolejnice. Na každou stranu pojezdové kolejnice tedy umístíte jeden. Zároveň, pomocí dorazu ovlivníte rozsah, kam až se dveře mohou posunout.

U hliníkového kování můžete použít i tlumení, které dveře plynule zasune. Velmi se hodí pro skleněné dveře.

Výběr dorazu pro náš příklad bude opět podle názvu. Tedy kolejnicový doraz HELM 100, krátký doraz.

Doraz pro posuvné dveřeDoraz do hliníkové kolejniceTlumení do hliníkové kolejnice

Ukázka vybraných dorazů a tlumení do kolejnic.

Spodní vedení

Spodní vedení zajišťuje, aby nedocházelo k bočním výkyvům vrat nebo dveří.

Druhů spodního vedení je víc. Většinu z nich jsme popsali v samostatné článku zde. Při použití v exteriéru není moc vhodné používat drážky. Padá do nich listí, může tam zmrznout voda a údržba je nakonec náročná. Doporučujeme proto použít vodící kladku a vodící lištu, kterou buď zafrézujete do dveří, nebo ke dveřím přišroubujete.

V interiéru zase doporučujeme spodní vedení pro skleněné nebo dřevěné dveře.

Pro náš příklad tedy vybereme spodní vedení. Protože máme masivní dveře, bude se nám hodit princip vodícího profilu se spodním vedením. Do dveří zafrézujete vodící U profil, na zem umístíme vodící čep, který bude jezdit ve vodícím profilu.  U spodního vedení již kompatibilitu řešit nemusíte.

Spodní vedení ocelové HelmPodlahové vedení HelmPodlahové vedení skleněných dveří

Ukázka vybraných komponentů spodního vedení.

Dveřní kování

Třešničkou na dortu pak pro vás bude výběr dveřního kování. Záleží, co preferujete a co se vám líbí. Berte v úvahu, že při použití madla na dveře se posuvné dveře nemohou plně zasunout. Při montáži dveří do stavebního pouzdra doporučujeme vybrat mušle na posuvné dveře

Výběr madla na dveře může být pro někoho náročný, proto jsme si pro vás připravili článek “Jak vybrat madlo na dveře”.

Kompatibilita

Kompatibilitu jednotlivých komponentů zajistíte jednoduše. Vždy vybírejte podle názvu výrobku.

V našem příkladu jsme vybrali řadu výrobků HELM 100. S tímto názvem tedy vyberete:

 •         pojezdy na posuvné dveře,
 •          pojezdové kolejnice,
 •         uchycení pojezdové kolejnice,
 •         příruby,
 •         dorazy,

 Doufáme, že jste se zorientovali ve výběru. Pokud máte jakýkoli dotaz, obraťte se na nás.

Článek pro Vás sepsal Dalibor z Laporte.cz