Hledáte klasické otočné dveře do interiéru a nevíte, dle jakých parametrů vybrat? V tomto článku vám poradíme, na co si dát pozor a kterých kritérií se držet, aby jste si vybrali ty správné dveře do vašeho interiéru. Jestli hledáte falcové dveře, bezfalcové dveře, bezobložkové dveře nebo prosklené dveře, rádi vám pomůžeme s výběrem. 

Materiál dveří a povrch dveří - výplň

Interiérové (pokojové) dveře mají různé designy, tedy například bílé dveře, dřevěné dveře nebo prosklené atd. Nicméně, tu hlavní část materiálu mají dveře “pod povrchem”. Nabízíme ve značce ERKADO dvě výplně, a to MDF desku pro povrchy GREKO a dřevěný rám pro povrchy CPL a PREMIUM. 

MDF deska je levnější alternativou masivního dřeva. Je vyrobena z dřevních vláken. Povrchová úprava může být provedena laminací (CPL), dýhováním apod. Rozdíl oproti dřevotřísce je v tom, že se MDF deska vyrábí za mokra, dřevní částice jsou menší a hustší a celek je tedy silnější a mohutnější než dřevotříska.

Druhou variantou je masivní dřevěný vertikální rám, který zajišťuje ještě lepší stabilitu. Díky tomu dveře zaručují dlouhé bezporuchové použití i v náročných podmínkách.

MDF deska - interiérové dveřeMasivní dřevěný rám - interiérové dveře

GREKO

Interiérové (pokojové) dveře v designu GREKO mají výplň MDF desku a povrch je preimpregnovaný, tedy potištěný a následně ošetřený lakem, který dveře ochrání. Silikon, který je obsažen v laku způsobuje, že se interiérové dveře s povrchem GREKO vyznačují zvýšenou odolností vůči vodě. Dveře v interiéru působí dojmem, že jsou vyrobeny z přírodního dřeva. Tento povrch je označován jako “foliovaný”, ale díky tloušťce povrchu mají interiérové dveře větší odolnost proti škrábancům.  3D GREKO je nejpopulárnější povrch a splňuje parametr kvalita - cena, proto je vhodný do bytových domů. 

Ošetření povrchu je možné vlhčeným hadříkem s roztokem čistícího prostředku, bez obavy z poškození dveří.

CPL 

Povrch CPL LAMINÁT je vysoce odolný proti poškrábání, otěru, vysokým teplotám a UV záření. CPL má na sobě jemnou strukturu kresby dřeva, čímž dodatečně obohatí celkový vzhled dveří a dodá nádech přírody. Hrana a plocha dveří jsou velice odolné, proto jsou dveře vhodné jak pro domácnosti, tak i pro tzv. náročné prostory (vystavené vyšším teplotám nebo vysoké frekvenci používání, nešetrnému zacházení.

Ošetření povrchu je možné běžným čistícím prostředkem. 

PREMIUM 

Povrch Premium je výrobek na bázi polypropylenu (PPR), tedy materiálu s velmi vysokou odolností vůči otěru i poškrábání, a zároveň s vysokou estetickou hodnotou, přičemž věrně napodobuje přírodní dřevo a je nesnadno hořlavý.

Výše uvedené vlastnosti způsobují, že interiérové dveře s povrchem PREMIUM garantují dlouholeté bezproblémové užívání jak pro domácnosti, tak i v náročných podmínkách.

Odolnost povrchu Premium je stejná jako Laminát CPL, ale má lepší vzhled díky více strukturovanému reliéfu. Ošetření povrchu je možné běžným čistícím prostředkem.

Orientace dveří (levé nebo pravé dveře)

Orientace dveří může být levá nebo pravá, a to dle směru, do kterého se otevírají. Na základě toho si volíme levé dveře nebo pravé dveře. 

Pravé dveře do interiéru - otevíráníLevé dveře do interiéru - otevírání

Provedení dveří (falcové, bezfalcové, bezobložkové) 

Nabídka interiérových dveří je široká nejen co se týče dekorů, ale i provedení dveří. Někdo hledá bezfalcové dveře, někdo raději volí klasické falcové otočné dveře a dizajnéři volí do svých interiérových návrhů hlavně bezobložkové interiérové dveře. A jaký je mezi nimi rozdíl? 

Falcové dveře - Laporte.cz

Falcové dveře 

Největší klasika interiérových dveří. Falcové dveře jsou takové interiérové dveře, které mají polodrážku, tedy falc. Když se dveře zavřou, nejsou v rovné linii s obložkou (tedy trčí do prostoru) a pánty falcových dveří jsou vidět. Na panty se pak dají přikoupit i krytky  v konkrétní barvě. Falcové interiérové dveře můžeme volit kdekoliv. Hodí se jako interiérové pokojové dveře nebo dveře do koupelny nebo kanceláře apod. Jejich největší výhodou je cena, protože je bezkonkurenčně nejnižší, co se týče druhů dveří. 

Bezfalcové dveře - Laporte.cz
Bezfalcové dveře

Jak už plyne z názvu “Bezfalcové dveře”, tento druh dveří je bez falcu, tedy bez polodrážky. Bezfalcové dveře při zavření budou v jedné linii s obložkou. To zaručí minimalistický a elegantní vzhled interiérových dveří. Bezfalcové interiérové dveře jsou v porovnání s falcovými dveřmi dražší, nicméně za to může komplikovanější systém pantů, které jsou ve dveřích použity. Panty jsou tzv. skryté, tedy nejsou vidět. Obložka na interiérové dveře, která je ve stejné linii jako bezfalcové dveře se dá ke dveřím nakonfigurovat. Bezobložkové dveře - Laporte.cz


Bezobložkové dveře

Designové dveře, které nesou název bezobložkové dveře, se stávají nastupujícím trendem v oblasti dveří do interiéru. Jako plyne z názvu, bezobložkové dveře nemají obložku. Mají speciální pouzdro, které zajistí to, aby se dveře zavřely. Bezobložkové dveře se tedy zavírají přímo do zdi, tedy do speciálního pouzdra. Působí velice čistě, promyšleně a minimalisticky. Bezobložkové dveře jsou využívány hlavně v interiérech, které navrhují designéři nebo lidmi, kteří mají rádi design a rádi si za něj připlatí. 
Velikost dveří 

Při určení rozměrů dveří vycházíme z tzv. jmenovitého rozměru, neboli průchozí světlé šířky a výšky dveří.

Základní šířka vnitřních dveří začíná na 600 mm, což je nejmenší rozměr, který je vhodný pro interiérové dveře. Interiérové dveře 60 používáme do koupelny nebo do méně frekventovaných prostor. Nicméně, je třeba brát v úvahu i stěhování nábytku nebo elektronických spotřebičů, proto i podle tohoto kritéria vybíráme dveře do interiéru. Pokojové dveře jsou vhodné ve velikosti 700–900 mm. Do veřejných budov se používají dveře s šířkou 1100 mm, a to hlavně kvůli velkému množství osob, které dveřmi prochází. 

Na našem e-shopu nabízíme dveře 60, dveře 70, dveře 80, dveře 90, dveře 100, dveře 110. Nicméně, pokud potřebujete interiérové (pokojové) dveře v atypickém rozměru, kontaktujte nás telefonicky nebo e-mailem

Průchozí výška dveří bývá nejčastěji 1970 mm, nebo 2100 mm. 

Druhy skla

Pokud kupujete dveře se sklem, berte v úvahu různé druhy skla. V naší nabídce naleznete několik dveří se sklem, například interiérové ​​dveře s čirým, matným, mléčným nebo černým sklem.

Zámek do dveří

V nabídce jsou tři základní zámky. Vybrat si můžete typ OB (označován i jako BB), tedy zámek na obyčejný klíč. Další možností je zámek PZ, tedy zámek na FAB vložku. Vybrat si můžete i zámek přímo určen na WC, kde z jedné strany je možnost zamykání a na straně druhé odemykání není možné (pouze v případě nouze, šroubovákem). Poslední variantou zámku je zámek UZ, který sestává jenom z otvoru na kliku a interiérové dveře není možné zamknout. 

OB zámek na interiérové dveřePZ zámek na interiérové dveřeWC zámek pro interiérové dveře

Ventilace

V některých situacích si interiérové dveře vyžadují ventilaci, a to zejména kvůli větrání malé místnosti. Na výběr jsou pro interiérové dveře ventilace v podobě plastových koleček (průduchů), mřížky, kovových kulatých nebo hranatých průduchů. 

Plastové kolečka - ventilace na dveřeKovové průduchy - ventilace na dveřeVentilační průduchy na interiérové dveřeVentilační mřížka na interiérové dveřeVentilační podříznutí na dveře

Krytky na panty

Krytky na panty jsou dalším doplňkem pro inteirérové dveře. Slouží na zakrytí pantů v případě, že nechcete, aby byli panty vidět. Krytky nabízíme ve vícero provedeních, více informací naleznete na kartě konkrétních dveří do interiéru. 

Kliky na dveře

Kliky na dveře si můžete vybrat na e-shopu v kategorii Kliky na dveře, kde nabízíme různé designy interiérového dveřního kování. Vybrat si můžete například oblíbené černé dveřní kování pro interiérové dveře, hliníkové kliky na dveře nebo nerezové kliky na interiérové dveře a dotvořit tak požadovaný vzhled pro interiérové dveře. Alternativou dveřního kování pro interiérové otočné dveře jsou madla na dveře a pro posuvné dveře pak lidé často volí mušle na posuvné dveře. V nabídce naleznete zamykací mušle pro posuvné dveře i mušle na posuvné dveře bez zámku. 

Všechny interiérové dveře naleznete v kategorii Interiérové dveře a v podkategoriich Falcové dveře, Bezfalcové dveře, Bezobložkové dveře, Bílé dveře nebo Prosklené dveře

Když potřebujete poradit s výběrem dveří do interiéru, nebo si nejste jisti výběrem, kontaktujte nás telefonicky nebo e-mailem na info@laporte.cz.