Abyste vybrali ty správné kliky na dveře, nejprve si zjistěte, z jakého materiálu jsou vyrobeny Tím zajistíte potřebnou kvalitu a odolnost dveřních klik. Následně se zaměřte na povrchovou úpravu, která ještě více podpoří základní vlastnosti materiálu. Změřte si čtyřhran a tloušťku interiérových dveří, a pak už jen vyberte tu správnou verzi rozety a případný klíč.

Čím kvalitnější materiál, tím delší životnost kliky na dveře

Také jste si mysleli, že je úplně jedno z jakého materiálu kliky na dveře budou? Prostě jsou kovové, tak musí něco vydržet. Omyl. Koupíte si dveřní kliky a za rok zjistíte, že jsou neuvěřitelně poškrábány a už nevypadají ani hezky. Místama jsou kliky do dveří otlučené a povrchová úprava se místy setřela. Z jakého materiálu tedy vybrat kliky na dveře, aby něco vydržely?

Nerezové kliky na dveře

Nerez je perfektní materiál. Skvěle vypadá, je velmi příjemný na dotek a je nenáročný na údržbu. Má zvýšenou odolnost proti korozi, takže kliky na dveře můžete použít do vlhkých prostor. Co se odolnosti týká, nerez je ten nejodolnější materiál, a proto vyniká i svou dlouhou životností. Můžete jej s klidem použít na interiérové nebo pokojové dveře, které používáte opravdu hodně. Nerezu konkurují pouze 2 velmi netradiční materiály a to zirkonium a inoxchrom. Pokud je potkáte, můžete je také s klidem koupit.

Inspirujte se, jak mohou nerezové kliky na dveře vypadat.

Nerezová klika na dveře

Kliky na dveře MALMÖ, černý mat, materiál nerez

Chromové dveřní kliky

Chrom patří mezi materiály, které jsou vhodné pro střední zátěž. Využijete je tedy na pokojové dveře např. do koupelny, do ložnice apod. Chrom je také odolný proti škrábancům, a navíc i proti otiskům, takže ho nebudete muset neustále leštit.

Mosazné kliky do dveří

Kliky na dveře z mosazi používejte na interiérové dveře, které nepoužíváte příliš často. Mosaz je velmi pružná, a proto jí výrobci mohou zpracovávat do velmi zajímavých tvarů. Stejně, jako nerez, odolává vůči korozi. Pokud mosaz povrchově neupravíte, může zkorodovat. Dejte proto pozor, aby byl povrch chráněn voskem nebo lakem.

Mosaz se velmi často pokovuje niklem nebo chromem. Kliky na dveře tak získají nejen odolnost, ale i perfektní vzhled, který se bohužel promítne do ceny.

Mosazná klika na dveře

 Mosazné kliky pochromované

Zamakové kliky na dveře

Zamak je zvláštní materiál, který není úplně odolný. Jedná se o slitinu zinku, hliníku, hořčíku a mědi. Povrch zamaku je náchylný k poškození, oděru, a tak jej umístěte na málo používané dveře. Tedy tam, kam nechodíte každý den.

Hliník

Hliník je perfektní materiál pro interiérové dveřní kliky. Nestudí, je příjemný na dotek a dá se snadno čistit. Většinou se nejedná o čistý hliník, ale výrobci přidávají i zinek. Díky této příměsi dveřní kliky více vydrží a je mnohem pevnější než samotný hliník.

Hliníkovou kliku neumísťujte do velmi frekventovaných míst. Je sice odolnější než plast, ale na velmi používané kliky se opravdu nehodí.

Na druhou stranu hliníkovou kliku najdete v různých barevných odstínech, a to díky anodizaci, což je technologie, která chrání proti oxidaci hliníku.

Inspirujte se, jak mohou hliníkové kliky na dveře vypadat

Povrchová úprava znásobí kvalitu základního materiálu kliky na dveře

Pokud vyberete kvalitní základní materiál pro kliky na dveře, pak povrchová úprava tyto dveřní kliky ještě více znásobí. A jak?

Eloxování

Pokud jsou dveřní kliky eloxované, pak se anodizuje hliník a další kovy. Tato technologie vytvoří na materiálu vrstvu, která nejen že je odolnější, než samotný kov, ale je i tvrdší. Eloxace umožňuje ochrannou vrstvu obarvit v libovolném odstínu, takže můžete vybírat z různých barevných provedení.

Pochromování

Povrchová úprava pochromování se provádí pomocí tzv. galvanického pokovování. Vytvoří na klice malou ochrannou vrstvu, čím zajistí prodloužení životnosti.

Matný nikl

Tato povrchová úprava se provádí také pomocí galvanického pokovování. Oproti chromu je ale povrch kliky na dveře stříbřitý a vysoce odolný.

Mosaz

Mosaz je prostě mosaz. Je to tak specifický materiál, že už při jeho výběru musíte počítat s tím, že časem dodává svou osobitou patinu.

Mosazná pochromovaná klika na dveřeMosazná klika Solido Sevilla pro skleněné dveře

Čtyřhran nemá jen jeden rozměr

Čtyřhran je dlouhý ocelový kolík o čtyřech stranách, který spojuje dveřní kliky, přes zadlabaný zámek, až po kliku nebo kouli na druhé straně. Ke dveřním klikám je upevněn pomocí malého imbusového šroubku, tzv. červíku. U čtyřhranu byste měli změřit jeho stávající tloušťku. Nejčastěji naměříte 8 mm, 8,5 mm a u bezpečnostních dveří až 10 mm.

Co je to čtyřhran?

Dveřní kování rozetové nebo štítové?

Nyní je potřeba vybrat, zda chcete rozetové nebo štítové dveřní kování.

Štítové dveřní kování se vyznačuje tím, že jak kliky, tak otvor na klíč je v jednom kusu. U tohoto druhu kliky na dveře musíte dávat pozor, jaká je rozteč. Rozteč je číslo, které nám udává vzdálenost mezi osou dveřní kliky a osou klíče.

Co je to rozteč? Laporte.cz

Rozetové dveřní kování se vyznačuje tím, že kliky a otvor na klíč (tzv. rozeta) jsou rozdělené. U nich není při výběru dveřní kliky důležitá rozteč, nýbrž samotná montáž. U té se zaměřte na to, aby rozety byly sešroubované skrz celé dveře.

Není klíčová dírka jako klíčová dírka

Ač by se mohlo zdát, že klíčové dírky jsou stejné, opak je pravdou. Proto i této části musíte věnovat pozornost.

V základu jsou 3 různé varianty:

OB (nebo také BB) označuje tzv. dózický neboli interiérový klíč. Mnohdy naleznete u tohoto označení i číslo, které udává již zmíněnou rozteč.

Klika na dveře rozeta BB

Vyberte si svou kliku s dózickým klíčem

Pod zkratkou PZ najdete otvor, který je uzpůsoben pro cylindrickou vložku, tedy FAB. I u této zkratky můžete najít číslo, které značí rozteč.

Klika na dveře ve variantě PZ &@ - Laporte.cz

Vyberte si svou kliku s FAB

Třetí variantou je zkratka WC. To znamená, že si zakoupíte sadu s namontovaným otočným klíčem, někdy označovaném jako oliva. Samotné dveře ale musí být osazeny WC zadlabacím zámkem.

Klika na dveře ve variantě WC - Laporte.cz

Vyberte si svou kliku s rozetou WC

Tloušťka dveří má také svůj význam

Poslední údaj, který musíte změřit je tloušťka dveří. Tím zajistíte, že spojovací šrouby a čtyřhran budou dostatečně dlouhé.

Doufáme, že nyní už víte, jak se orientovat v parametrech a přejeme, abyste vybrali tu správnou kliku ke dveřím. Hledáte madlo na dveře a nevíte, jak ho vybrat? Pročtěte si článek s názvem, jak vybrat madlo na dveře na našem blogu. Orientujte se ve dveřním kování a mrkněte na článek o bezpečnostním kování, nebo článek o dveřním kování celkově

Michaela Hakenová Copywriter