Potřebujete zastřešit (zastínit) terasu nebo zvažujete umístění pergoly v zahradě kvůli sluníčku, které je v létě intenzivní, a vy tak hledáte úkryt před jeho paprsky? V tomto článku vám ukážeme, jak pomocí pergoly na terasu nebo zahradu přinést stín.

Pergoly - Laporte.czPergoly - Laporte.czPergoly - Laporte.cz

Co je pergola? 

Pergola je převzata z latinského jazyka a znamená výčnělek. Používá se pro ni i výraz altánek, který může i nemusí být součástí rodinného domu nebo ho můžete použít na zahradu. V tomto případě bychom použili název volně stojící pergola na zahradu. 

Zahradní pergoly možno považovat za mezičlánek mezi otevřeným a uzavřeným prostorem, a to díky jejich konstrukci. Spravidla zahradní pergola sestává ze čtyř, nebo vícero sloupů a střechy. Střecha může být ze skla, polykarbonátových desek, pvc materiálu nebo z otočných lamel, které jsou typickým prvkem bioklimatické pergoly

Funkce pergoly

Zahradní pergola nebo pergola u domu plní hned vícero funkcí. Základní funkcí pergoly je zastínění prostoru (terasy, zahrady, prostoru u bazénu), tedy zabránění průniku slunečních paprsků. 

Nicméně, lidé vyhledávají pergoly i pro to, aby mohli trávit čas na čerstvém vzduchu  i za nepříznivého počasí, protože pergola perfektně chrání před deštěm. 

Další funkcí je estetičnost, protože moderní hliníkové (kovové) pergoly tvoří minimalistický vzhled pro domy i zahrady a dřevěné pergoly dodávají zahradě rustikální vzhled.

Druhy pergol 

Důležitým krokem je výběr toho správného materiálu pergoly na zahradu nebo pergoly k domu. Vzhledem k tomu, že je pergola umístěná na zahradě nebo terase, tedy v exteriéru, je potřebné vybrat odolný materiál. Proto doporučujeme místo dřevěných pergol, které potřebují pravidelnou údržbu a revizi, zvolit kvalitní hliníkové (kovové) pergoly na zahradu nebo terasu, které vydrží opravdu dlouho, i když je jejich pořizovací cena vyšší jako u pergol dřevěných.

Bioklimatická pergola u domu - Laporte.czPergola - Laporte.cz

                                                                                                                                                                                      (Zdroj: Pinterest)

Dalším kriteriem je materiál střechy. Vybrat si můžete skleněnou střechu, která dodává místu pod pergolou hodně světla, nicméně nevytvoří dostatečně silný stín. Podobné vlastnosti má i střecha z polykarbonátových desek, které jsou naproti sklu levnější a praktičtější. 

Nejideálnější možností pergoly na terasu nebo zahradu jsou bioklimatické (lamelové) hliníkové pergoly nebo hliníkové pergoly s posuvnou střechou z nepromokavého pvc. 

Bioklimatické hliníkové pergoly můžete použít jako přístřešek, zastínění terasy nebo zahrady. Bioklimatická pergola z hliníku sestává z pohyblivych lamel. Lamely se dají otočit, a tak zajiští odvětrání horkého vzduchu spod pergoly, kde může být v létě i o 10°C více než mimo hliníkové pergoly. Hliníková bioklimatická pergola u domu se využívá jako zastřešení terasy nejčastěji, protože působí minimalisticky, jednoducho a moderně. Další možností jsou například markýzy nebo slunečníky. 

Pergoly - Laporte.czPergoly - Laporte.cz

Pergoly s posuvnou střechou disponují střechou z PVC, která se dá odtáhnout a vytvoří tak otevřený prostor pod pergolou. Tento druh pergoly využívají  na terasu hlavně restaurace.

Pergoly s pohyblivou střechou - Laporte.czPergoly s pohyblivou střechou - Laporte.cz

Kde umístit pergoly? 

Pergoly, hlavně hliníkové (kovové) pergoly mají všetranné využití i díky své odolnosti a pevnosti. Využít je proto můžete například takto: 

Hliníková pergola u domu jako zastřešení terasy

Hliníková pergola u domu - Laporte.cz

Hliníková pergola jako přístřešek pro auto (zdroj: Pinterest)

Pergola jako prístřešek pro auto - Laporte.cz

Zahradní hliníková bioklimatická (lamelová) pergola (Zdroj: Pinterest)

volně stojící zahradní pergola - Laporte.cz

Hliníková pergola jako zastínění terasy u restaurace 

Pergola u restaurace - Laporte.cz

Údržba pergoly 

Údržba zahradní pergoly nebo pergoly na terase je klíčová z hlediska životnosti dřevěné nebo hliníkové (kovové) pergoly. 

Dřevěné pergoly jsou charakteristické poměrně náročnou údržbou, pokud chcete, aby pergola vypadal stále hezky. Pergolu třeba lakovat, natírat barvou a kontrolovat stav dřeva, jestli konstrukce pergoly není poškozena. Dřevo může vlivem deště začít hnít. I z tohoto hlediska dřevěné pergoly vydrží jen několik let, tedy méně než hliníkové (kovové) pergoly.

I z tohto hlediska je lepší hliníková (kovová) pergola vhodná na terasu nebo do zahrady. Díky materiálu, z něhož je vyrobena, je pevná a odolná vůči vlivům počasí. Údržba je nenáročná. Konstrukci není potřeba natírat nebo lakovat. 

Pergoly i doplňky k nim jako je boční zastínění pergoly, osvětlení (světlo) do pergoly, fólie na pergolu, topení do pergoly, nebo jiné doplňky do pergoly naleznete v naší nabídce pod kategorii Hliníkové pergoly na terasu nebo do zahrady