Systém posuvných dveří se zpočátku může zdát mírně složitý. Uvidíte však, že po přečtení tohoto článku o tom, jak komponenty kování pro posuvné dveře správně vybírat, budete mít hned větší jasno!

Alfa a omega posuvného systému dveří či vrat

Komponentů pro posuvný systém je spousta, my si ukážeme ty nejzákladnější, díky kterých to celé funguje.

  1. Vodící kolejnice
  2. Upevnění pro kolejnice
  3. Pojezdy pro posuvné dveře
  4. Dorazy 
  5. Spodní vedení
  6. Dveřní kování (madla, mušle)

1) Kolejnice na posuvné dveře

Vodicí pojezdová kolejnice představuje ten nejdůležitější prvek celého posuvného systému. Jistě chápete, že bez ní se vám nic posouvat nebude. Zajišťuje tedy, aby pojezdy v ní umístěné, dokázaly hladce jezdit. Čím větší je její délka, tím lépe se v ní rozkládá hmotnost. Čím větší má profil, tím vyšší je i její nosnost. Vodicí kolejnici připevňujeme nahoru a do ní následně upevníme všechny potřebné komponenty.
Kolejnice na posuvné dveře nabízíme v délce max. 6 m. Chcete-li mít kolejnicovou dráhu ještě delší, přiobjednejte si i spojovací pouzdro

Alfa a omega posuvného systému dveří či vrat

2) Upevnění

Kolejnici na posuvné dveře upevňujeme na nosnou konstrukci, na strop či na stěnu. Proto je zapotřebí, aby jste vybrali správný typ uchycení. Rozdělili jsme jej do čtyř kategorií:

  • Uchycení na strop používáme pouze v případě, že strop je staticky schopen unést požadovanou hmotnost dveří či vrat.
  • Upevnění na stěnu je vhodné použít na fasádu či stěnu. Je však důležité, aby daný povrch byl rovný. Pokud není, je třeba jeho vyrovnání vyřešit tak, aby byl zajištěn plynulý pohyb dveří či vrat.
  • Uchycení nastavitelné se skvěle hodí právě pro nerovné prostory. Jeho nastavením si tak snadno dopomůžete. Používáme jej s upevňovací konzolou.
  • Uchycení k navaření se hodí, když jej chceme ke konstrukci přivařit.

V případě, že chceme dráhu poskládat z více vodicích kolejnic, poslouží nám spojovací příruba. Utáhnete-li důkladně její šrouby, průjezd pojezdů v dráze bude velmi hladký

Alfa a omega posuvného systému dveří či vrat

3) Pojezdy na posuvné dveře

U pojezdů na posuvné dveře platí, že na jedny posuvné dveře či vrata použijeme vždy dva takové pojezdy, díky nimž se optimálně rozloží hmotnost a vrata tak budou jezdit v rovině. Vybírejte je tedy podle maximální nosnosti, kterou u produktu vždy uvádíme. Dále doporučujeme použít spíše dvoupárové pojezdy, které jsou ve všeobecnosti o něco spolehlivější, jelikož jejich větší počet ložisek zaručuje větší nosnost.

Pojezdy jsou určené pro ocelové rámy a v kombinaci s přírubou i pro celodřevěné dveře. Ta se totiž ukotví do dřevěného rámu a přišroubuje ke šroubu kladky.
Chcete-li upevnit oponu nebo plachtu, použijte plastový pojezd.

Alfa a omega posuvného systému dveří či vrat

4) Dorazy

Aby pojezdy nevyjeli z kolejnice, stačí do obou konců kolejnic umístit koncový doraz. Jedná se tedy o bezpečnostní prvek, který potřebujeme hned dvakrát, abychom zabezpečili začátek i konec celého systému.

Alfa a omega posuvného systému dveří či vrat

5) Spodní vedení

Není potřeba jej použít v každé situaci, ale máte-li systém umístěn v exteriéru či nepříznivých podmínkách, je jeho použití na místě. Výborně se postará o to, aby nedocházelo k bočním výkyvům vrat.

Nejdříve si musíme uvědomit, do jakého prostředí chceme dveře či vrata namontovat. Interiér, exteriér? Můžeme do podlahy vůbec zasahovat? Co změna počasí, ročního období, čistoty prostředí? Abychom vybrali vhodné spodní vedení, je důležité si tyto otázky projít a odpovědět na ně.

Alfa a omega posuvného systému dveří či vrat

Pevně věříme, že vám náš článek s orientací mezi komponenty pomohl. Máte-li však jakýkoliv dotaz, nestyďte se nám ho položit v poptávkovém formuláři.

Článek pro Vás sepsal Libor z Laporte.cz