Mnoho lidí má nesrovnalosti co to dveřní kování je a kde se dají nejlépe využít například kliky, madla či mušle. V tomto článku se podíváme na druhy dveřního kování a jejich využití. 

Pokud hledáte návod jak vybrat kliky na dveře, jak vybrat madlo na dveře nebo jak vybrat bezpečnostní kování, pak navštívte blog Laporte, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací ze světa posuvných systémů a stavebních pouzder, dveří, pergol či markýz. 

Co je dveřní kování 

Dveřní kování slouží na otevíraní a zavíraní dveří. Celkově se díky dveřnímu kování dá se dveřmi manipulovat. Kromě funkčních vlastností plní kování na dveře v interiéru i estetickou stránku. Existuje nespočetné množství designů, provedení nebo typů. 

Kliky na dveře - Laporte.cz Madla na dveře - Laporte.cz Mušle pro posuvné dveře - Laporte.cz
Kliky na dveře Madla na dveře Mušle pro posuvné dveře

Typy dveřního kování 

Z hlediska použití známe dveřní kování do exteriéru nebo interiéru, tedy jestli je kování použito venku nebo uvnitř. Interiérové a exteriérové kování se od sebe liší spravidla materiálem, povrchovou úpravou a odolností vůči větru a korozi. 

Interiérové dveřní kování 

Do interiéru se hodí jak kliky, tak mušle na posuvné dveřemadla, které se využívají například do kanceláře nebo jako nalepovací madlo na skleněné dveře. 

Exteriérové dveřní kování

Do exteriéru se mušle na posuvné dveře nedoporučují, spíše volte na dveře madla nebo bezpečnostní kování. Bezpečnostní kování je nevyhnutnou výbavou každých vchodových dveří. Více o bezpečnostním kování se dozvíte v článku Jak vybrat bezpečnostní kování

Druhy dveřního kování 

V této části se zaměříme na konkrétní druhy dveřního kování, protože mnoho lidí má zmatek v pojmech jako štítové dveřní kování, bezpečnostní kování či mušle na posuvné dveře

Kliky na dveře 

Kliky na dveře se rozdělují na tři základní typy. Štítové dveřní kování, rozetové kliky a bezpečnostní kování. Každý z těchto druhů má své specifické parametry. 

Všechny parametry a jiné zajímavé informace se dozvíte, když si přečtete článek Jak vybrat kliku na dveře, aby vydržela dlouho.

Štítové kliky na dveře 

Tento druh dveřního kování se skládá z kliky a štítu. Klika je tedy v celku jako jeden kus. 

Při štítovém kování je potřebné brát v potaz hlavně parametr rozteč, tedy vzdálenost mezi osou kliky a otvoru na klíč, protože je třeba přesně vyvrtat díry do dveří. Dalším parametrem je, jako u všech druhů kování správně změřit tloušťku dveří, protože délka upevňovacích doplňků je spravidla určena pro různé tloušťky dveří. Tloušťka dveří je nejčastěji určena jako interval. 

Štítové dveřní kování - Laporte.cz

Štítové interiérové dveřní kování GEHRUNG 

Rozetové kliky na dveře

Rozetové kliky na dveře sestávají ze dvou částí. Jedna část je samotná klika a druhou část tvoří rozeta, tedy otvor na klíč k zámku dveří. Rozetové dveřní kliky mají spravidla hranatý nebo kulatý tvar, jsou ploché nebo trčí do prostoru. 

Černé kliky na dveře - Laporte.cz

Interiérové kliky na dveře GEHRUNG černé

Bezpečnostní kování

Bezpečnostní kování je určeno pro vchodové dveře do bytu nebo domu. Jde o kování, které je certifikováno na základě bezpečnostních norem. Je odolnější vůči vylomení nebo vytrhnutí, a proto se označuje jako bezpečnostní. 

Bezpečnostní kování - Laporte.cz

Bezpečnostní kliky na dveře ALT - WIEN

Bezpečnostní kování s krytem vložky ještě víc podpoří bezpečnost dveří. Lidé v bytech ale i v domech preferují bezpečnostní kování v provedení klika - koule na vchodové dveře,  protože i při zavření dveří se bez použití klíče člověk nedostane dovnitř. 

Bezpečnostní kování GEHRUNG

Bezpečnostní kování GEHRUNG se zakrytím vložky

Více o bezpečnostním kování se dozvíte v článku na blogu s názvem Jak vybrat bezpečnostní kování

Madla na dveře 

V současnosti existuje mnoho druhů madel na dveře. Při výběru madla je nutno brát v potaz mnoho parametrů. Mezi nejdůležitější parametry patří tloušťka dveří, rozteč dveří ale i umístění madla. Dle umístění jsou nejčastějšími druhy madla na vchodové dveře a madla na posuvné dveře. Jak na výběr madla se dozvíte v článku Jak vybrat madlo na dveře

Madla na vchodové dveře

Madla na vchodové dveře jsou z odolného materiálu, nejčastěji z nerezu, a spravidla jsou šikmé nebo dlouhé. Šikmé madla na vchodové dveře se používají hlavně proto, abychom mohli dveře odemknout bez překážky madla. 

Madlo na vchodové dveře

Madlo na vchodové dveře HT 

Madla na posuvné dveře

Další kategorii jsou madla určeny pro posuvné dveře, často se využívají na skleněné dveře nebo na posuvné dveře na stěnu. Na posuvné dveře do pouzdra nedoporučujeme madlo použít , protože zabrání úplnému zajetí dveří do zdi. 

Madlo na posuvné dveře DOVER

Madlo na posuvné dveře DOVER 

Nalepovací madla 

Nalepovací madla jsou zvláštní kategorií madel, pro které není nutno vrtat díry do dveří a řešit měření tloušťky dveří nebo rozteče. Madla se lepí pomocí silného lepidla a ze zkušeností můžeme říct, že madla jsou pevné a zvládnou i větší nápor. Není třeba žádná údržba. 

Nalepovací madlo KCH

Nalepovací dveřní madlo KCH

Madla na skleněné dveře 

Většina madel je určena jak na dřevěné tak na skleněné dveře. Obsah balení některých madel zahrnuje i upevňovací doplňky (na dřevo nebo na sklo) no v nabídce máme i madla bez upevňovacích doplňků. Je tedy na vás, jaké doplňky zvolíte. 

Při použití madla na sklo doporučujeme zvolit speciální upevňovací doplňky na sklo M6 nebo upevňovací doplňky na sklo M8. (Správnou upevňovací sadu pro upevnění madla na sklo zvolíte dle závitu na šrouby, tedy M6, M8 atd. - tato informace je uvedena na kartě produktů). 

Mušle na posuvné dveře

Dveřní kování, které je vhodné pro posuvné dveře do pouzdra jsou mušle. Mušle pro posuvné dveře mají velkou výhodu v tom, že jsou v jedné linii s dveřmi, tedy netrčí do prostoru jako madla nebo kliky. 

Mušle na posuvné dveře působí minimalisticky, jednoduše a jsou i praktické pro využití. Lidé je oblibují využít například do koupelny, do předsíně nebo do zasedačky v kanceláři. 

Mušle na posuvné dveře se zámkem 

Tento druh mušlí se využívá hlavně na posuvné dveře, které chceme zamknout. Spravidla se tyto mušle se zámkem využívají na posuvné dveře do koupelny nebo toaletu. 

Mušle se zámkem

Mušle na posuvné dveře se zámkem HOPPE set 

Mušle pro posuvné dveře bez zámku 

Mušle na posuvné dveře bez zámku jsou levnější variantou mušlí na dveře. Jejich funkce zamykání je omezená, tedy tyto mušle slouží jen na otevírání a zavírání dveří. 

Černá mušle na dveře

Mušle pro posuvné dveře MARCHESI

Pokud hledáte inspiraci nebo konkrétní radu, přečtěte si náš blog se zajímavými článkami nebo nás v případě potřeby neváhejte kontaktovat. Rádi vám pomůžeme s orientaci v produktech nebo se samotným výběrem.